Różowy Październik

kategoria: Aktualności | 0

5 października 2021 r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi odbyło się spotkanie Gołdapskiej Nieformalnej Grupy Amazonek w ramach akcji Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi.

Jak co roku, w tym szczególnym okresie, podejmujemy tematy związane z problematyką i profilaktyką nowotworu piersi, wskazujemy jak ważne jest:

  • zapobieganie – udzielając informacji o raku piersi i naukowych badaniach nad nim;
  • wykrywanie – starając się ograniczyć przypadki raka piersi wynikające z zaniedbania;
  • leczenie – udzielając informacji o dostępnych terapiach;
  • pielęgnacja (pochorobowa) – udzielając pomocy i zapewniając usługi protetyczne.

Miłą niespodzianką była wizyta Pani Joanny Łabanowskiej – Zastępcy Burmistrza Gołdapi. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze, przy dobrej kawie, różowych słodkościach i upominkach. Jednak najważniejsze były rozmowy, historie gołdapskich Amazonek poruszyły serca naszych gości. Pani Burmistrz podkreśliła, że jeśli wokół mamy wsparcie osób, które zarażają nas optymizmem, służą pomocą, utrwalają przekonanie, że rak to nie wyrok, wówczas łatwiej jest zmierzyć się z chorobą. Podkreślała również, jak ważne są działania podejmowane na rzecz edukacji i profilaktyki raka piersi oraz zapewniła, że Amazonki mogą liczyć na wsparcie i pomoc w podejmowanych przez siebie działaniach.

Ponadto przypomniano historię różowej wstążki, skąd się wziął powszechnie rozpoznawany na całym świecie symbol, wspierający kobiety walczące z rakiem piersi.

Pani Agnieszka Zarzycka – psycholog Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi omówiła aspekt psychologiczny choroby nowotworowej. Podkreślała, jak bardzo wywiera ona wpływ na psychikę osoby chorej i wymaga od niej siły oraz determinacji w pokonywaniu ograniczeń i trudności dnia codziennego.

Chętne Panie serdecznie zapraszamy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi na spotkania gołdapskich Amazonek w dniach 19, 26 października 2021 r. o godzinie 15.30.

Przyjdź, posłuchaj, poznaj, nawiąż nowe przyjaźnie.

Serdecznie zapraszamy.