Pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych

kategoria: Aktualności, Ważne informacje | 0

 

W roku 2013, inaczej niż dotychczas, bo 2o marca, obchodzone jest prawdopodobnie najstarsze święto poświęcone osobom niepełnosprawnym, których uszczerbek na zdrowiu powstał w wyniku wypadków przy pracy Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. Święto to upamiętnia tragiczne wydarzenie – katastrofę górniczą w belgijskiej kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier. Śmierć wówczas poniosło 262 górników, a wielu górników nigdy nie odzyskało pełnej sprawności.

Międzynarodowa Organizacja Pracy na obchody Międzynarodowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych celowo wybrała pierwsze dni wiosny jako symbolu odradzającej się przyrody. W Polsce obchody organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Jednak pamiętać o osobach niepełnosprawnych nie powinna odżywać tylko w okolicach ich święta lecz przez cały rok. Obok nas żyje bardzo dużo osób niepełnosprawnych. Nie zawsze ich chorobę czy dysfunkcję widać na zewnątrz. Zresztą osoby niepełnosprawne nie obnoszą się ze swoimi dolegliwościami i ograniczeniami. Z pomocą osobom niepełnosprawnym przychodzi obecnie technologia: komputery wyposażone w klawiatury brajlowskie i syntezatory mowy, inwalidzkie wózki wyposażone w napędy akumulatorowe i wiele innych urządzeń. Postęp technologiczny w tej dziedzinie jest jak najbardziej wskazany, jednak nie zapominajmy, iż największe i najbardziej doceniane wsparcie to pomoc drugiego człowieka, to rozmowa, to uśmiech. Przecież to nie wymaga wielkiego wysiłku.

W Polsce jest około 40 dni, które w mniejszy lub większy sposób odnoszą się do ludzi chorych i niepełnosprawnych. Są to m.in.:

– Międzynarodowy Dzień Głuchego

– Międzynarodowy Dzień Białej Laski

–  Światowy Dzień Wzroku

– Międzynarodowy Dzień Niewidomych

– Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

– Dzień Walki z Gruźlicą

– Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

– Dzień Walki z AIDS

– Dzień Walki z Rakiem Piersi

– Dzień Walki z Cukrzycą

– Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

– Światowy Dzień Chorego Psychicznie

– Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

– Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

– Światowy Dzień Alzheimera

– Międzynarodowy Dzień Cierpiących na Chorobę Parkinsona

– Tydzień Autyzmu.

Tych dni można jeszcze bardzo dużo wymieniać. O części tych dni społeczeństwo nie wie, czasem nie chce wiedzieć, bo 14 lutego lepiej świętować Dzień Zakochanych czy Dzień Chorych na Padaczkę? Mało osób zdaje sobie sprawę, że patronem obu tych świąt jest… św. Walenty.

Jutro 21 marca – pierwszy dzień wiosny popularnie zwany Dniem Wagarowicza. To również Międzynarodowy Dzień Poezji, Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ale również najmłodsze święto osób niepełnosprawnych – Światowy Dzień Zespołu Downa. Nieprzypadkowo wybrano datę 21 marca. Dwadzieścia jeden i trójka to zapis wady genetycznej, jaka występuje u tych osób, tzw. trisomia-21.

Pamiętajmy o osobach niepełnosprawnych każdego dnia, ale jeżeli jest to zbyt trudne, to pamiętajmy chociaż w dniu ich święta.