Różowy Październik 2017 – miesiąc świadomości raka piersi

Różowy Październik 2017 – miesiąc świadomości raka piersi

kategoria: Aktualności, Ważne informacje | 0

Październik od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Jak co roku w tym szczególnym okresie podejmujemy  tematy związane z profilaktyką, ponieważ wcześnie wykryta zmiana daje szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego w wielu miejscach w naszym mieście pojawiły się różowe plakaty, które mają wzbudzić ciekawość i przypomnieć o profilaktyce….

Serdecznie zapraszamy na spotkania gołdapskich Amazonek, które odbywają się w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gołdapi. Najbliższe spotkanie odbędzie się 9 października o godzinie 16:00, kolejne 24 października.

różowa wstążka 2017

Pamiętajmy:

Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).
Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2008 roku stwierdzono w Polsce 14 576 nowych zachorowań na raka piersi. Od początku lat 60. obserwuje się w naszym kraju rosnącą zachorowalność na ten nowotwór. W 2008 roku zarejestrowano 5 362 zgony z powodu tego nowotworu. W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Profilaktyka raka piersi polega na badaniach przesiewowych (tzw. skreening), czyli wykonywaniu badań mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby oraz na prowadzeniu aktywnych działań w celu jak najwcześniejszego wykrycia nowotworu (profilaktyka wtórna).
Wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony. Im mniejszy guz czy wykryta zmiana w piersi niewyczuwalna badaniem ręcznym, tym większe jest prawdopodobieństwo, że jest to rak o typie przedinwazyjnym (czyli nie dającym przerzutów). Także w przypadku, gdy zostanie wykryty rak inwazyjny, im jest on mniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że nie doszło jeszcze do przerzutów do węzłów chłonnych, a możliwości wyleczenia są większe.

W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się następujące badania:

  • samobadanie piersi przez kobietę
  • badanie lekarskie przy każdej kontroli u lekarza rodzinnego i ginekologa
  • ultrasonografia piersi
  • mammografia
  • udział w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.