Darmowe szczepienia przeciwko meningokokom

Darmowe szczepienia przeciwko meningokokom

kategoria: Aktualności, Ważne informacje | 0

Rusza program szczepień ochronnych przeciwko meningokokom grupy B. Gmina Gołdap zdecydowała się w tym roku sfinansować szczepienia dzieci urodzonych w 2017 r. mieszkających na jej terenie. Kolejne lata, to kolejne roczniki – 2016, 2015 i 2014.

Szczepienie pozwoli niemowlętom nabrać odporności i uchronić maluchy przed niebezpieczeństwem związanym z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i sepsą, które mogą być przyczyną nawet nagłej śmierci dziecka.

Żeby zaszczepić bezpłatnie dziecko przeciwko meningokokom grupy B, zgłoś się do swojego pediatry lub swojego lekarza rodzinnego. Jeżeli lekarz zakwalifikuje Twoje dziecko do szczepienia, szczepionka będzie do odebrania we wskazanej aptece. Zapłaci za nią Gmina Gołdap, jeżeli dziecko nie ukończyło 48 miesiąca życia, mieszka na terenie gminy, jest zdrowe, nie zostało do tej pory uodpornione na meningokoki grupy B i lekarz zalecił szczepienie.

Program będzie trwał do 2020 roku i obejmie dzieci do czwartego roku życia. Koszt zaplanowanych na cztery lata działań to ponad 900 tysięcy złotych, z czego aż 40% może stanowić dofinansowanie pozyskane przez gminę z Narodowego Funduszu Zdrowia.