Planetobus w Gołdapi

Planetobus w Gołdapi

kategoria: Aktualności, Ważne informacje | 0

Czy jesteście gotowi na podróż do gwiazd? Tymi słowami rozpoczęła się dwudniowa przygoda mieszkańców Gołdapi z Planetobusem.

Na wniosek Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi w dniach 7 i  8 czerwca 2018 r. do naszego miasta zawitało mobilne planetarium podróżujące Planetobusem z Centrum Nauki Kopernik. Edukatorzy Mateusz oraz Michał zarażali pasją do astronomii, podczas seansu trwającego ponad 30 minut ukazali w dzień niebo pełne gwiazd, układ planet oraz inne obiekty astronomiczne. Podczas przygody nie milkły zachwyty nie tylko dzieci. Wiele razy można było usłyszeć, że było „super”, „lepiej niż w planetarium”. Dzieci chętnie zadawały pytania, nieraz wdawali się z animatorami w dyskusję.

Podczas dwudniowej wizyty z Planetonusa skorzystało ponad 490 osób! W tym roku projekt umożliwiał obejrzenie wystawy nie tylko przez uczniów szkół podstawowych. Dlatego też, pierwszego dnia odbyły się trzy seanse dla opiekunów z dziećmi. Wszystkie zasady, godziny oraz ilości osób mogących skorzystać z planetarium były ściśle określone przez CNK.

Drugiego dnia, na dwie godziny wystawę Planetobusa odwiedziła ekipa Pytania na śniadanie. Redaktor Dominka Matuszak rozmawiała z dziećmi o przeżyciach i refleksjach jakie towarzyszyły im podczas sensu. Uwaga! Rosną nam przyszli astronauci!  Emisja programu „Pytanie na śniadanie” wraz z relacją wizyty Planetobusa w Gołdapi odbędzie się 21 czerwca 2018 r. w TVP2.

Każdy z uczestników otrzymał „Poradnik młodego naukowca Planetobus” pełen astronomicznych ciekawostek, pytań i odpowiedzi nt. kosmosu, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.

OPS dziękuje Ośrodkowi Sportu i Rekreacji  w Gołdapi za udostępnienie hali oraz umożliwienie noclegu dla edukatorów.

Wizyta mobilnego planetarium realizowana jest w ramach działania „Planetobus”, które finansowane jest w ramach wspólnego Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”. Program „Nauka dla Ciebie” finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 29 grudnia 2017 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2018. W ramach Programu „Nauka dla Ciebie” realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus”.

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC